Zaawansowane budownictwo – w jaki sposób dziś zazwyczaj stosowana jest w tym sektorze ceramika?

przez | 5 kwietnia 2023
Dziś budownictwo wykorzystuje zróżnicowany wachlarz zaawansowanych tworzyw, dzięki czemu budynki są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i atrakcyjne pod względem wizualnym. Udostępniane na rynku materiały budowlane pozwalają na szybsze zakończenie budowy. Dzięki nim można ją prowadzić też w czasie zimy, co jeszcze do niedawna było oczywiście wykluczone. Dużym zainteresowaniem charakteryzuje się dziś na przykład ceramika.

Jakie zastosowanie ma więc ceramika w budownictwie?

Dachówka rustykalna   Holenderki OVH

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger

Do grupy podobnych produktów zalicza się przykładowo cegły, które w dalszym ciągu są jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych oraz pustaki. Na dodatek, wyroby ceramiczne to między innymi dachówki, jakie są materiałem chętnie stosowanym na dachach budynków – płaska dachówka. Należy podkreślić, że dużo wyrobów ceramicznych jest nie tylko nadzwyczaj wytrzymałych, ale także odpornych na wpływ ognia.

Ceramika nie jest wynalazkiem współczesności. Wręcz przeciwnie, stosowana była już w czasach starożytnych, przykładowo w starożytnym Egipcie bądź Grecji. Podobnie jak w starożytności, współcześnie wyroby ceramiczne pełnią również funkcje ozdobne.

Dosyć dużym zainteresowaniem odznaczają się na przykład ceramiczne płytki posadzkowe, które nie tylko są wyjątkowo wytrzymałe, ale również atrakcyjne wizualnie, ponieważ ceramikę można ciekawie zaaranżować – jak murować. Na dodatek, ceramika jest wykorzystywana także w produkcji sanitariatów, na przykład bidetów lub umywalek. Prezentują się one wówczas niezwykle atrakcyjne i są w pełni nie przesiąkliwe, co dla ich jakości ma podstawowe znaczenie. Jednym z rodzajów ceramiki jest również fajans, który dziś pełni funkcje dekoracyjne.

Uzupełniające wiadomości na opracowany w naszym artykule są Ci potrzebne? Bez paniki. Kliknij w ten link i wszelkie inne wątki tutaj (https://tmbpolska.pl/brykieciarki/) znajdziesz. Zachęcamy!

Powszechnie produkowane są z niego przykładowo muszle klozetowe.

Podsumowując – ceramika znajduje dzisiaj szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Wytwarzane są z niej cegły, pustaki, dachówki bądź elementy zdobnicze. Ceramika charakteryzuje się znakomitą trwałością, co w przypadku budownictwa jest podstawową cechą. Odmianą popularnej ceramiki jest chociażby terakota, najczęściej wykorzystywana w budownictwie, przykładowo w roli płytek podłogowych. Ceramika swoje korzenie posiada już w starożytności, z kolei dziś jest jednym z najchętniej wykorzystywanych tworzyw.