Zwyciężyć wojnę z cieniem w imię dobra społeczeństwa i sztuki

przez | 23 lutego 2023
Praca placówek medycznych w dzisiejszych czasach jest rowojowa, a używany sprzęt coraz doskonalszy. Nieodłączną częścią pracy lekarzy jest wykonywanie zabiegów, a od wygody ich pracy może zależeć samopoczucie pacjentów. Dlatego oprócz zabezpieczenia im dobrych przyrządów, wsparcia czy też właściwego zorganizowania pracy należy zapewnić właściwe otoczenie. Jednym z jego komponentów jest światło – najlepiej takie, które zapewni najlepszą widoczność.

szpital

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Lampy bezcieniowe nie są wynalazkiem naszych czasów, z powodzeniem stosuje się je od wielu lat. Można je spotkać w pracowniach dentystycznych, salach zabiegowych i operacyjnych. Od nich zależy najczęściej właściwa widoczność podczas pracy doktora czyli zdrowie – wodorowy test oddechowy warszawa pacjentów. () Wraz z rozwojem nauki stają się one coraz wydajniejsze pod względem barwy emitowanego światła, braku cienia oraz odporności. Twórcy takich lamp prześcigają się w tym aby wyprodukować produkt o jak najlepszych właściwościach w maksymalnie jak najniższej cenie.

Oprócz zastosowań czysto szpitalnych, lampy bezcieniowe są z pomyślnością używane w fotografii|przez fotografów ze względu na to, że można dzięki nim uzyskać tak zwany „soft light” co oznacza dosłownie „miękkie światło”. Taki wariant fotografii nazywa się fotografią bezcieniową. Sposób pracy tej lampy jest dosyć prosty, światło wewnątrz obudowy lampy jest rozmywane z jednej wiązki na wiele drobniejszych wiązek. Obecnie najpopularniejszą technologią jest wytworzenie źródeł światła z przesłoniętym włóknem żarówki, oraz odpowiednim stopniem odbicia czy też mocy światła padającego na obiekty.

Nazwa „lampa bezcieniowa” nie jest najdokładniejszym określeniem tego w jaki sposób źródło światła nie nie dopuszcza do rzucania cienia – ponieważ w efekcie jej pracy cień ale na tyle rozmyty, że jest on często niezauważalny a i co najistotniejsze nie stanowi przeszkody (czarmed.pl/sklep/lampy-medyczne/187-lampa-bezcieniowa-zabiegowo-diagnostyczna-led-scienna-l21-25p.html). W starszych rodzajach takich lamp można jeszcze spotkać kilka żarówek – nie jedną. Są tacy co zapytają, dlaczego te lampy są aż tak duże? Wynika to z praw optyki – czym większa średnica świecąca tej lampy tym większy stopień rozmycia cienia. W przypadku fotografii bezcieniowej w ogóle nie nie stosuje się takich lamp – ze względu na ich wysokie ceny oraz niską dostępność. Za to koszysta się z parawanów, kurtyn czy też zwyczajnych parasoli, od których odbija się światło lampy błyskowej. Brak cienia uratował wiele żyć i spowodował nie jeden zachwyt nad sztuką.