Dlaczego kawa cieszy się taką popularnością, jakie są najważniejsze zasady przy jej paleniu.

przez | 21 lutego 2023
Kawa jest obok herbaty ogromnie popularnym napojem, codziennie wypija się jej na całym świecie bardzo duże ilości filiżanek. Serwuje się ją na wiele różnych sposobów, w zasadzie w każdym rejonie preferowane są odmienne techniki jej podawania i parzenia. Aktualnie na świecie popularne są dwa podstawowe rodzaje kawy, czyli Robusta i Arabica. Odmiany te w pierwszej kolejności się różnią wyglądem ziaren, Arabica ma płaskie ziarna, nieco podłużne, z kolei Robusta jest mniejsza i bardziej owalna.

Dużo więcej różnic będzie w smaku, bez problemów mogą ją wyczuć nawet mało wytrawni miłośnicy kawy. Przykładowo kawa arabica jest bardziej delikatna w smaku, niekiedy można w niej wyczuć delikatne albo korzenne nuty. Za to Robusta jest bardziej wyrazista, będzie smakować bardziej gorzko i cierpko. Jej charakterystyczną cechą jest to, że posiada dużo większą zawartość kofeiny, dzięki czemu ma znacznie lepsze właściwości pobudzające. W sumie ciężko zdecydować, która z tych kaw będzie lepsza, jedni miłośnicy tego napoju będą lubili delikatniejszą Arabicę a z kolei innym bardziej będzie smakował ostry smak Robusty.

kawa

Autor: Segafredo Zanetti
Źródło: Segafredo Zanetti

Jednak w praktyce poza samym rodzajem ziaren zasadniczy wpływ na całościowy smak ma sposób jej palenia. Wbrew pozorom wcale nie należy to do łatwych rzeczy, palenie wymaga sporego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Proces palenia złożony jest z kilku etapów i zależnie od tego, jak się je przeprowadzi można uzyskać różny aromat i smak. Podczas palenia zachodzą w ziarnach liczne procesy chemiczne, jakie uwalniają dużo związków eterycznych odpowiedzialnych za wyborny smak i zapach, jaki posiada kawa palona.

Duże firmy sprzedające kawę palą ją w sposób zautomatyzowany, w ogromnych maszynach. Nie można stwierdzić, że taka właśnie kawa jest zła, lecz jest przewidywalna, smak jest dostosowany do preferencji większej części konsumentów. Jeżeli ktoś będzie chciał poszukać czegoś naprawdę oryginalnego i smacznego, to ciekawym pomysłem może być jakaś niewielka palarnia palarnia kawy kawy. W tego typu miejscach właściciele często lubią eksperymenty, przez co można trafić na naprawdę niezwykłe smaki.

Może Cię również zainteresować –