Można by się spodziewać, że bliski transport ciężkich przedmiotów wymaga skomplikowanych rozwiązań. Tymczasem, najczęściej wykorzystuje się w tym wypadku przenośniki rolkowe.

przez | 29 grudnia 2022
Przenośniki rolkowe umożliwiają bliski transport wielokilogramowych przedmiotów. Biorąc pod uwagę specyficzną nawierzchnię przenośników rolkowych, transportowane przedmioty mają zazwyczaj w miarę regularny kształt. Są to przede wszystkim skrzynie, pudełka, worki, paczki, plastikowe pojemniki itp. Istotną cechą przenośników jest możliwość modyfikowaniaich struktury. Dzięki temu możemy w zależności od naszych potrzeb zmieniać ich długość lub poziom wysokości. W halach przemysłowych przenośniki rolkowe tworzą skomplikowany zespół zespolonych ze sobą rolek.

Fabryka

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego ładunki zostać przetransportowane nawet na dosyć duże odległości. Transportery rolkowe możemy jednak przystosować nie tylko do kształtów i rozmiarów, ale także do masy przenoszonych przedmiotów. W tym wypadku uzależnione jest to m.in. od tworzywa, z jakiego zbudowane są rolki. Możemy wybrać różne rodzaje rolek – ze stali, plastikowe, ogumione, stożkowe, aluminiowe i inne. Maksymalna waga ładunków, jaką są w stanie przewieźć to najczęściej mniej więcej 70-100 kilogramów. Niektóre taśmy są jednak przystosowane do przewożenia nawet kilkutonowych ładunków.

Wałkowe przenośniki to bardzo prosty i wygodny sposób, by przenieść różnego rodzaju przedmioty.

Zaglądnij na witrynę twórcy (https://www.petkingdom.pl/legowiska-dla-kota). Nakłaniamy Cię z radością! A to dlatego, że czeka tam na Ciebie wiele ekstra i ciekawych informacji.

Dlategojest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko fabrykach, ale też w wielu magazynach, sklepach i w wybranych firmach. Rolki przemieszczają się zwykle się za pomocą łańcuchów lub różnego rodzaju pasków napędowych. Układ połączonych ze sobą taśm rolkowych jest często równieżwzbogacony o dodatkowe funkcje. Do przenośników można podłączyć różne urządzenia elektroniczne. Dzięki temu możemy nieustanie rejestrować np. ciężar transportowanych przedmiotów lub kody kreskowe. Taśmy rolkowe często są zsynchronizowane również z narzędziami, takimi jak drukarki czy owijarki, zobacz na stronie: . Specjalne obrotnice umożliwiają natomiast kontrolowanie kierunku, w którym przesuwają się taśmy rolkowe. W wypadku skomplikowanych systemów transportu przenośniki rolkowe są przeważnie koordynowane przez komputer. Można jednak zarządzać nimi też przy użyciu pilota albo nawet ręcznie. Wszystko zależy od warunków, w jakich chcemy je wykorzystywać.