Nie każdy mieszkaniec Polski posiada dostęp do ogólnej kanalizacji — szczególnie mieszkańcy wiosek

przez | 3 lutego 2022
Ścieki to niezbyt przyjemny temat, ale dotyczy każdego z nas.
Zapewne wszyscy mieszkańcy aglomeracji nie myślą nad swoimi ściekami. Po prostu do ich budynku z mieszkaniami lub domku jednorodzinnego doprowadzona została dawno miejska kanalizacja.

zestaw

Autor: San José Library
Źródło: http://www.flickr.com
ściek

Źródło: pixabay.com
stylizacja

Autor: Jaroslav A. Polák
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety mieszkańcy wsi rzadko mają aż tyle szczęścia. Biedniejsze lub dosyć wielkie gminy nie są w stanie sobie pozwolić na tak duże inwestycje. Wobec tego każdy o swoje kontenerowe oczyszczalnie ścieków musi zadbać osobiście i wybrać miejsce na szambo. Według polskiego ustawodawstwa żaden ściek nie może być już wypuszczany do rzeki. Obecnie każdy dom, który jest zamieszkały, musi udokumentować, że ich ściek ma zrobiony odpływ do szamba i to z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów. Zatem warto zaznajomić się z istotnymi wiadomościami. Szambo w głównej mierze powinno być szczelne, by nie przedostawało się nic do ziemi. Powinniśmy posiadać zaświadczenie zakupu od spółki, która posiada atesty na swe produkty. Po drugie trzeba wybrać wielkość zbiornika (uzależnione jest to od ilości osób mieszkających pod danym adresem) oraz materiał, z którego będzie zrobiony. Istnieją szamba betonowe, żelbetonowe oraz przykładowo również plastikowe. Trzeba też pamiętać o odległościach. Szambo powinno znajdować się minimum 15 m od budynku i studni, a 7,5 m od granicy działki. Nowoczesne zbiorniki posiadają również czujnik napełniania się.

Dzięki temu będziemy wiedzieć, kiedy trzeba zamówić wóz asenizacyjny, który przyjedzie i wyczyści szambo. Posiadają oni zawartą umowę z gminą i z tego powodu legalnie są w stanie za usługę wypisać rachunek.