Jakiego rodzaju korzyści mogłyby dać mediacje i do czego zobowiązany jest zazwyczaj mediator?

przez | 27 stycznia 2022
Dowolną sprawę cywilną, w jakiej jest dopuszczalna ugoda, moglibyśmy oddać w ręce mediatora. Najkorzystniej jest to wykonać przed wszczęciem procesu sądowego, jednak można to również zrobić, kiedy proces już się toczy.
Sukcesem zakończone mediacje skracają proces albo nawet pozwalają go uniknąć.

Rozstanie ugodowe zapowiada korzystniejsze relacje w perspektywie. Posiada to bardzo olbrzymie znaczenie w stosunkach gospodarczych i rodzinnych. Niepowodzenie mediacji nie przyniesie jakichkolwiek negatywnych skutków. Przeważnie mediacje przynoszą korzyści, gdyż łagodzą spór. Mediacje są przeprowadzane na bazie umowy obu stron konfliktu lub na podstawie postanowienia sądu. W umowie mediacyjnej strony w szczególności definiują przedmiot, osobę mediatora albo sposób wybrania samego mediatora.

Przypadła Ci do gustu ta informacja ze strony (https://domwina.pl/pol_m_Oferta_Kraj_Argentyna_Patagonia-1212.html)? Jest nam niezwykle przyjemnie. Oczywiście mamy zamiar zachęcić Cię do przejrzenia następnego wpisu o podobnym temacie.

W praktyce to sąd przeważnie kieruje do mediacji. Kiedy sąd prowadzi do mediacji, wyznacza on mediatora. Określa także okres trwania mediacji. Może to być 30 dni lub dłużej. Mediator ustala niezwłocznie datę i miejsce posiedzenia. Kiedy mediacja się nie odbędzie, sąd wyznacza rozprawę oraz w takiej sytuacji sprawa toczy się normalnie. Mediacyjne postępowanie nie jest postępowaniem jawnym a można nawet stwierdzić, że jest to postępowanie poufne.

zawód

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Mediator musi zachować w tajemnicy wszystkie fakty, o których się dowiedział. Strony mediacji mogłyby go zwolnić z takiego obowiązku. Przed sądem nie wolno się powoływać na propozycje ugodowe lub oświadczenia składane w czasie postępowania. Jeśli dojdzie do ugody zamieszcza się ją w protokole, lub tego typu ugodę załącza się do protokołu. Obie strony konfliktu podpisują ugodę. Mediator składa niezwłocznie protokół do sądu, który taką sprawę skierował do mediacji.

Kiedy ugoda będzie zawarta, sąd przeprowadza postępowanie, które ją potwierdza. Przedsiębiorcy zastanawiając się nad tym czy skorzystać z mediacji czy z sądu, muszą zwrócić się do prawnika.