Jakie są odmiany popularnych na naszych cmentarzach nagrobków, wpływ wykorzystanego materiału na ich cenę.

przez | 16 września 2021
Śmierć to nieodłączny element naszego życia, nie ma przed nią ucieczki i każdy prędzej czy później się z nią spotka. W różnych kulturach są praktykowane odmienne metody żegnania zmarłych osób, u nas przeważnie spotykane jest chowanie umarłych na cmentarzach. Tam ciała ich składa się do ziemnych lub betonowych grobowców, jakie oprócz tego, że są miejscem pochowania, to równocześnie służą pamięci tych, którzy już odeszli.

Nagrobek
Na groby wiele ludzi wybiera różnorodne materiały i formy, są one w zależności od zwyczajów panujących w danej kulturze, ale także od finansowych możliwości rodziny. I tak jest po dziś dzień, wybierać można od tanich ziemnych mogił aż po wystawne, mogące kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych grobowce. Koszty będą zależeć od bardzo wielu rzeczy, największe znaczenie na nią ma miejsce, jakie będzie zajmował grobowiec, użyte materiały i ilość potrzebnej do jego wykonania robocizny – zobacz tborkowski.pl. Co poniektóre nagrobki granitowe są prawdziwymi dziełami sztuki, bardzo bogato zdobione i zrobione z najwyższej jakości materiałów, nie ma się więc czemu dziwić, że niekiedy kosztują tak dużo, co porządne auto.

Najpopularniejsze na polskich cmentarzach są nagrobki osadzone na mogile ziemnej. Przy nich trumna ze zmarłym składana jest po prostu w ziemi, a na samej górze stawia się nagrobek. Ich wybór jest ogromny, od najtańszych płotków z drewna aż po wielkie nagrobki podwójne, wykonane z najlepszych materiałów – .

Nagrobek

Autor: Sidolux
Źródło: Sidolux
Zakłady kamieniarskie proponują nagrobki gotowe, nadające się od razu do ustawienia, lecz również robią je na zamówienie, według indywidualnych projektów. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się nagrobki importowane z Chin, co prawda ich jakość nie jest bardzo wysoka, lecz za to zachęcają klientów znacznie niższymi cenami niż te robione przez rodzimych kamieniarzy.

Nagrobki wykonuje się z różnych surowców, najbardziej popularne są zrobione z lastrika, kamieni sztucznych oraz linia do produkcji pelletu ze słomy naturalnych.dalej meble fryzjerskie meble fryzjerskieNajdroższe, ale jednocześnie najbardziej eleganckie są nagrobki wykonane z marmuru lub granitu. Na ich cenę wpływa nie tylko bardzo wysoki koszt materiałów, ale także pracochłonna obróbka, która wymaga dużego doświadczenia pracowników.