Zbliża się czas złożenia pita, upewnij się, że potrafisz wszystko przygotować

przez | 30 maja 2022
Wraz z rozpoczęciem nowego roku nadchodzi pora, gdy należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z dochodów za miniony rok. To szczególnie gorący okres zarówno dla podatników, jak i księgowych oraz samych Urzędów Skarbowych. Podatnicy wypełniają zeznanie podatkowe, a później czekają na wypłatę nadpłaconego podatku lub uzupełniają brakujące kwoty.

Każda osoba ma obowiązek się rozliczyć z fiskusem

obliczenia podatkowe

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Wymóg regularnego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym dotyczy każdego człowieka, który uzyskuje dochody. Tyczy to zarówno osób zatrudnionych na etacie, jak i tych, którzy wypełniają zlecenia o dzieło lub wykonują pracę na umowę zlecenie. Podatek odprowadzają też wszelkie przedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Od tego, jaką grupę się reprezentuje, zależy, który druk Pit się uzupełnia. Osoby zatrudnione według umowy o pracę, o dzieło albo zlecenie przygotowują Pit-37, tymczasem przedsiębiorcy Pit-36. Pit 38 skierowany jest z kolei do osób, które w minionym roku odniosły zysk wynikły ze sprzedaży papierów wartościowych albo akcji spółki.

Można rozliczyć się własnoręcznie lub z biurem księgowym

Dużo osób decyduje się osobiście przygotowmateriałom (zobacz odnośnik) deklarację podatkową. Można to zrobić na specjalnie w tym celu przyniesionych z Urzędu Podatkowego drukach Pit. Pożyteczne bywają specjalne aplikacje wykorzystywane do rozliczania, jakie można wyszukać w internecie lub na płytach dołączanych do codziennej prasy. Rozliczenia podatków da się dokonać również za pomocą sieci.

Czy ten artykuł Cię zaciekawił? W takim razie sprawdź inny polecany serwis giętarka do profili, który także zawiera absorbujące informacje.

Bywa jednakże, że ludzie czują się niekomfortowo w zawiłościach wszystkich niezbędnych arkuszy oraz obawiają się samodzielnie wypełnić deklarację podatkową. W tym wypadku można udać się do biuro księgowe, które odpłatnie wykona rozliczenie. Trzeba jedynie donieść wszystkie konieczne dokumenty i sprawdzić, czy napłynęły one ze wszystkich źródeł. Zobacz tutaj – rozliczenie PIT 38

podatki

Źródło: flickr.com

Kluczowy jest czas

W przypadku rozliczenia podatkowego wyjątkowo ważny jest czas, bo Urzędy Skarbowe wyznaczają końcowy termin składania deklaracji. Nie jest to trudne, bo w tym pracowitym okresie Urzędy Skarbowe urzędują dłużej i zapewniają dodatkowe stanowiska dla petentów. Mimo to sporo osób czeka na ostatnią porę oraz miewa problem z terminowym złożeniem Pita.