Odpowiedni filtr kabinowy w samochodzie – komfort jazdy i dbałość o zdrowie

przez | 17 grudnia 2021
W aucie spędzamy nierzadko dużo godzin tygodniowo. Warto zadbać, by jazda była nie tylko wygodna, ale też nie wpływała źle na nasze zdrowie.

filtry do auta

Autor: nakhon100
Źródło: http://www.flickr.com
W pojazdach, przede wszystkim tych z zamontowaną klimatyzacją, bardzo istotną funkcję pełni filtr kabinowy.

Jeżeli przedstawiony na tej stronie wpis okazał się dla Ciebie interesujący, kliknij tutaj, gdyż na pewno warto zobaczyć tam (https://magazynauto.pl/testy/elektryczne-crossovery-porownanie,aid,1051) też inny tego typu tekst!

Tworzy on przeszkodę dla niepożądanych substancji, jakie mogą się dostać do wnętrza auta.

W czasie jazdy nierzadko czujemy jakieś niemiłe “aromaty”, które są zasysane z zewnątrz. Jednak instalowanie właściwego filtra kabinowego jest istotne nie wyłącznie ze względu na komfort jazdy. Prawidłowo dostosowany filtr musi wstrzymywać dopływ niepożądanych zanieczyszczeń i alergenów. Takie wymogi spełniają filtry Mann (dalsze informacje o filtrach mann). Jazda (moto czesci) pojazdem z niedobrym filtrem kabinowym może skutkować reakcją alergiczną, bólem głowy, łzawieniem oczu albo napadem astmy. Nie zapominajmy, że powietrze, jakie dociera do wnętrza pojazdu poprzez kanały wentylacyjne, ma jakieś pięć razy więcej pyłów, gazów i alergenów aniżeli powietrze spoza obszaru szosy. Filtry Mann cechują się bardzo dużym współczynnikiem blokowania alergenów, pleśni, różnych bakterii i PM2.5. Kiedy dużo czasu spędzacie w aucie, przemieszczacie się w strefie o znacznym zanieczyszczeniu powietrza i posiadacie dzieci czy też sami macie uczulenie, powinniście szczególnie zadbać o jakość tych elementów. Powyżej wymienione kryteria spełniają także filtry Donaldson

Rzecz jasna, jeśli już zakupimy dobry filtr, to nie zapominajmy, iż są to elementy wymienne. Na trwałość filtra ma wpływ rzecz jasna środowisko, w jakim jest wykorzystywany. Wilgoć znacznie skraca jego trwałość. W praktyce rekomenduje się zmienianie filtra raz na rok albo co jakieś 15 tysięcy kilometrów. Zarówno filtry Donaldson, jak także filtry Mann są osiągalne na naszym rynku, chociaż trzeba liczyć się z tym, że będą sprowadzone na specjalne zamówienie. Rzecz jasna powinno się pamiętać o zweryfikowaniu, czy dany filtr będzie pasował do typu auta. W lepszych sklepach internetowych zrobi to za nas wyszukiwarka, która po podaniu modelu samochodu i roku produkcji dobierze właściwy filtr.

Mamy nadzieję, że ten test przekonał was, że filtr kabinowy to sprzęt, na którym nie należy oszczędzać.