Czym jest pulsoksymetr, jakich wiadomości dostarcza i do czego służy? Kilka niezbędnych informacji

przez | 27 października 2021
Pulsoksymetria to nietrudna, bezpieczna i skuteczna metoda na badanie wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej, tak zwaną saturację. Pulsoksymetr przeważnie montuje się na palec, gdzie profesjonalny czujnik, dokonuje pomiaru pochłonięcia przez czerwone komórki krwi promieniowania, które pochodzi z nadajnika. Wynik badania zrobionego pulsoksymetrem pokazuje się w procentach. Przybliża on ilość hemoglobiny, która jest wysycona tlenem.

Badanie pulsoksymetrem robi się przy wykorzystaniu przeznaczonego do tego narzędzia zwanego pulsoksymetrem.

badanie krwi

Autor: Alexey Ivanov
Źródło: http://www.flickr.com

Pulsoksymetr jest urządzeniem elektronicznym zmontowany się z dwóch istotnych szczegółów – jednostki centralnej a także czujnika. Czujnik także składa się z dwóch części – nadajnika światła czerwonego i podczerwonego oraz fotodetektora. W ciągu oznaczenia dochodzi do zmierzenia pochłonięcia przez erytrocyty w naczyniach włosowatych promieniowania pochodzącego z nadajnika.Czujnik pulsoksymetru montuje się przeważnie na palec ręki bądź stopy, małżowinę uszną, skrzydełko nosa, czoło a u noworodków na stopę czy też nadgarstek.Pulsoksymetr posiada też funkcję rejestrowania częstotliwośi pracy serca człowieka czyli tzw. pulsu.Zobacz więcej: .Na wybrane miejsce na ciele osoby badanej wsuwa się czujnik pulsoksymetru, może to być np. skrzydełko nosa. Jeżeli osoba badana będzie posiadał chłodne kończyny to należy je ogrzać. Musimy pamiętać, że jeśli pole mierzenia jest chłodne to przepływ krwi jest słabszy.

Zapewniamy Ci darmowy dostęp (https://www.autopart.pl/akumulatory-ciagniki-i-maszyny) do następnych treści, jeżeli opisy zawarte na tej witrynie szalenie Cię zaaferowały. Zatem nie czekaj!

Ta sytuacja może wpłynąć na wynik a także zafałszować go.

badanie

Autor: COM SALUD Agencia de comunicación
Źródło: http://www.flickr.com

Wynik wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej bazuje na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej.

Emitowane promieniowanie jest w pewnym stopniu pochłaniane przez krew znajdującą się w naczyniach krwionośnych. Fotodetektor ma za zadanie zrobienie pomiaru powracającego sygnału. Wysyłany sygnał jest stworzony z dwóch składowych: stałej oraz zmiennej (tzw. pulsującej). To właśnie ten element przedstawia absorbancję pulsującej krwi tętniczej. (Czarmed)
Właściwa saturacja krwi tlenem powinna być na poziomie 95–98%. U osób powyżej 70 roku życia 94–98%. W czasie stosowanej tlenoterapii nasycenie tlenem krwi tętniczej powinno być na poziomie 98–100%. W przypadku osób palących tytoń wyniki będę nieco niższe w porównaniu z osobami nie palącymi, ale nadal skład procentowy oksyhemoglobiny będzie powyżej 90.
Zła saturacja krwi tlenem przyjmuje wielkości poniżej 90%, może potwierdzać w tym wypadku o ciężkiej niewydolności oddechowej.