Odkurzacz centralny – czy trzeba mieć go w swoim królestwie?

przez | 10 lipca 2021
Nie ma chyba w naszym kraju domu nie posiadającego odkurzacza. Sprzątanie bez tego obecnie najważniejszego urządzenia byłoby naprawdę mocno uciążliwe. Czym jednak jest odkurzacz centralny? Czy jest to takie samo urządzenie, jak znany od bardzo dawna odkurzacz? Jeśli nie, to jakie są różnice?

odkurzanie

Autor: Travis Wise
Źródło: http://www.flickr.com
Odkurzacz centralny to coś więcej niż tradycyjny odkurzacz. Na system centralnego odkurzacza składa się cały system urządzeń: rury ssące, które znajdują się w ścianach, gniazda ssące oraz jednostka centralna. Pozbawiony jednostki centralnej odkurzacz centralny nie będzie mógł być używany. Dzięki temu urządzeniu sprzątanie domu staje się zaskakująco proste – bonusy. Do rury czyszczącej wpinamy dobrze dobraną końcówkę, wpinamy ją i możemy rozpocząć porządkowanie domu. Do włączania urządzenia przeznaczony jest pilot – przycisk znajdujący się na rączce rury ssącej. Urządzenie może też być włączane automatycznie.

Najważniejszą częścią odkurzacza centralnego jest jednostka centralna. Silnik potrzebny do pracy całego urządzenia jest umieszczony właśnie w niej. Także w jednostce centralnej znajduje się miejsce , w którym gromadzi się zebrany przez odkurzacz części do odkurzaczy zelmer kurzu. Decydując się na odkurzacz centralny, najrozsądniej jest zakupić go już w trakcie budowy domu. W chwili, kiedy dom jest jeszcze w budowie zwyczajnie jego montaż jest najłatwiejszy. Nie znaczy to jednak, że nie można go zamontować w domach, które zostały już wybudowane. Jest to oczywiście również możliwe, ale dla posiadaczy domu oznacza konieczność przeprowadzenia naprawdę dużego remontu.

profesjonalny odkurzacz

Autor: Twentyfour Students
Źródło: http://www.flickr.com
Prace mające związek z montażem odkurzacza centralnego można prowadzić etapami. Podczas pierwszego etapu można zamontować tylko i wyłącznie rury ssące, a w czasie kolejnego etapu można wykonać montaż jednostki centralnej oraz gniazd ssących. Takie rozłożenie prac na dwa etapy jest zaskakująco wygodne. Odkurzacze centralne to urządzenia naprawdę ciche i łatwe do konserwacji. Jest to rozwiązanie szczególnie mocno polecane osobom , które uczulone są na kurz – oczyszczają one wnętrza znacznie lepiej od tradycyjnych odkurzaczy. Niestety, wadą tego urządzenia jest jego nadzwyczaj wysoka cena. Nieraz jednak opłaca się wydać spore pieniądze, aby zapewnić sobie komfort.