Jakie mamy typy butów do piłki nożnej? Które są najbardziej niezawodne, jakie najkorzystniej dobrać do gry?

przez | 10 lipca 2021
Właściwy dobór butów piłkarskich ma wielki wpływ na grę każdego zawodnika. Niedobrze wybrane obuwie będzie faktycznie przeszkadzać, zamiast pomagać, na boisku. Jakie więc mamy typy butów do gry w piłkę nożną i jak najbardziej korzystnie je wybrać?

Odpowiednio dobrane buty nie tylko będą miały wpływ na lepszy komfort gry, ale także zminimalizują ryzyko kontuzji.

Producenci stwarzają coraz nowsze odmiany “korków”. Nie zapominajmy jednak, iż nawet najwspanialsze buty piłkarskie nie zapewniają, iż konkretny model będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Faktycznie najbardziej ważne, by wygodnie się w nich grało. Można wyróżnić cztery rodzaje piłkarskich butów: wkręty, turfy, lanki oraz halówki. Wkręty, tak jak nazwa wskazuje, mają wkręcane metalowe albo aluminiowe korki. Używają je zwłaszcza gracze, którzy wymagają znacznej przyczepności na boisku.

buty piłkarskie

Autor: woodleywonderworks
Źródło: http://www.flickr.com

W tego typu butach na śliskiej murawie poruszanie jest z pewnością prostsze. Wkręty nie są jednak właściwe na twarde oraz sztuczne boiska (Polecamy piłki koszykówki). Wkrętów też nie powinniśmy używać w meczach młodszych kategorii wiekowych.

Cały czas zajmuje Cię ów wątek? Kliknij w wybrany link i pod nim jest autorska strona internetowa (https://www.poldannet.pl/pl), gdzie znajdziesz dodatkowe treści.

Za to, mogą w nich grać juniorzy oraz zawodowcy. Wynika to z zasad bezpieczeństwa, ponieważ w takich butach dość szybko jesteśmy w stanie wyrządzić komuś krzywdę. Lanki, są bardzo popularne wśród piłkarzy, szczególnie lanki x. Są stworzone ze sztucznego tworzywa, przydają się na boiskach, które nie są w najlepszej kondycji. Kolejny rodzaj – Turfy. Tego rodzaju buty wspaniale sprawdzają się na sztucznej nawierzchni, dość twardym boisku (więcej o powierzchni tartan), a również na murawie pokrytej śniegiem (Polecamy też kije do unihokeja).

Ostatni typ to halówki. Jak nazwa wskazuje najbardziej się nadają do gry w halówkę.

Oczywiście nie jest to ograniczenie, bo bez kłopotu jesteśmy w stanie w nich pograć na asfalcie oraz na ziemnym boisku. Halówki są też właściwe na sztucznych boiskach. Faktycznie jednakowoż ta sytuacja wygląda mniej korzystnie w przypadku naturalnej trawy, gdyż w takich okolicznościach możemy mieć kłopoty z szybkim poruszaniem się (Zobacz maski nurkowanie). Na wilgotnej murawie właściwie gra w halówkach jest niemożliwa. Nie będziemy więc w stanie biegać czy dość żwawo się przemieszczać, bardziej natomiast będziemy musieli się ślizgać, jak na łyżwach. Nie zapominajmy więc, ażeby wybierać buty właściwe do różnych warunków. Często będzie zależeć od tego bardzo dużo.