GOST – obowiązkowy dokument, który potwierdza jakość wyrobów eksportowanych na teren Federacji Rosyjskiej

przez | 10 lipca 2021
Każdego dnia korzystamy z setek rozmaitych produktów. Z reguły nie nie zaprzątamy sobie głowy tym kto i gdzie je wyprodukował.

Zakładamy – nie bez racji – że większość z nich pochodzi z Chin.
suministro

Autor: Matthias Mueller
Źródło: http://www.flickr.com
bombilla

Autor: Farrell Small
Źródło: http://www.flickr.com
Od przywołanej reguły istnieją jednak pewne odstępstwa. W tej chwili polski eksport nader szybko się rozwija, a nasze rodzime towary trafiają na półki sklepowe w Austrii, Czechach, Słowacji etc. Podbijamy również rynek Federacji Rosyjskiej. By, wywóz produktów przebiegł bez komplikacji, trzeba mieć na uwadze kilka ważnych kwestii, takich jak między innymi świadectwo sanitarno epidemiologiczne, potwierdzające zgodność wyrobu bądź usługi z przepisami w zakresie bezpieczeństwa i higieny na każdym etapie produkcji. Wydają je odpowiednie organy rządowe Federacji Rosyjskiej do spraw sanitarno-epidemiologicznych na okres 5 lat, choć jego ważność może zostać skrócona w szczególnych przypadkach. Świadectwo sanitarno epidemiologiczne okazuje się też „warunkiem” niezbędnym do uzyskania potwierdzenia jakości gost certyfikat ten muszą posiadać zarówno produkty zakładów zagranicznych jak i wyroby stricte rosyjskie. Dlaczego? Powodów nie trzeba daleko szukać. Po pierwsze, przedsiębiorstwom, które nim dysponują znacznie łatwiej wprowadzić daną grupę wyrobów na rynek.

Po drugie – co niemniej istotnie – przedstawiony dokument podnosi poziom zaufania klienta do sprzedawcy oraz pozwala ograniczyć napływ artykułów złej jakości – www.certificator.eu/pl/certification/hygiene-certificate.html.