Dieta wegetariańska – czym właściwie jest? Stosowanie i porady

przez | 14 lutego 2023
Aby człowiek zdołał właściwie funkcjonować, wymaga wielu składników odżywczych. Istotna jest ich ilość, proporcje, a także jakość. Zapotrzebowanie na posiłek w znacznym stopniu jest zależne od wieku, budowy anatomicznej, sposobu życia, metabolizmu, wreszcie skłonności smakowych. Dieta wegetariańska powinna być dobrana indywidualnie, w taki sposób, żeby niczego nie zabrakło. Dieta wegetariańska jest korzystna dla zdrowia, kiedy stosuje się ją rozważnie. Racjonalnie ułożona, pomniejsza niebezpieczeństwo zachorowania na wiele schorzeń cywilizacyjnych. Coraz to więcej osób przestaje konsumować mięso. Powody przejścia na dietę wegetariańską, to przeważnie ekologiczny, wyznaniowy, filozoficzny.

Racjonalnie złożona dietadieta (zobacz więcej na tej stronie) dla wegetarian nie tylko nie powoduje uszczerbku na zdrowiu, ale też pomniejsza niebezpieczeństwo chorób nowotworowych.

Wegetarianizm, to sprecyzowany styl życia połączony ze szczególną dietą. Jakkolwiek impulsy zerwania z rutynowym sposobem odżywiania mogą być różne, przejście na dietę dla wegetarian powinno zawsze łączyć się ze metamorfozą sposobu rozumowania, odejściem od schematów obyczajowych i zastąpieniem ich innymi normami.Najłatwiejszym zestawieniem diety wegetariańskiej są produkty zbożowe z mlekiem, jajkami, serem, albo roślinami strączkowymi. Warzywa jada się z kaszami, orzechami, ziarnami, ryżem i jajami.Dieta eliminacyjna to dieta, która jest jedyną metodą leczenia przyczynowego alergii pokarmowej . Dietę eliminacyjną wykorzystuje się także przy podejrzeniu alergii pokarmowej i w celu zyskania u uczuleniowca tolerancji na początkowo niesprzyjający pokarm, jest też jedną z odmian terapii nietolerancji pokarmowych.

Jabłko owinięte centymetrem

Autor: Natasia Causse
Źródło: http://www.flickr.com
Celem diety eliminacyjnej jest przede wszystkim obniżka reakcji systemu odpornościowego na ustalony składnik i zmniejszenie możliwości wystąpienia reakcji. Produkty, które dopuszczają przejawy uczuleń, winny być wykluczane z pożywienia indywidualnie. Dzięki temu lepiej jest sprawdzać oznaki, co zezwala stwierdzić jaki produkt jest powodem uczulenia. Dobrze prowadzona dieta eliminacyjna, może przyczynić się do całkowitego wyleczenia alergii, bowiem jest ona jedyną odmianą leczenia przyczynowego.