Czy aby nadal można zarabiać pieniądze na żywieniu ludzi?

przez | 7 grudnia 2021
Czy restauracja w Polsce to bardzo dobry biznes? To tak naprawdę zależy od masy czynników. Z całą pewnością nie jadamy aż tak często w restauracjach co Francuzi, Anglicy bądź Niemcy, ale skoro łatwo dostrzec dużo restauracji w naszych miastach, szczególnie tych największych, w sumie można śmiało powiedzieć, iż na całe szczęście jest ostatnimi czasy coraz lepiej. Czyli jeżeli ktoś na poważnie rozmyśla o założeniu restauracji, nie może sądzić, że to wariacka idea!

przyprawione potrawy

Autor: Alpha
Źródło: http://www.flickr.com
Należy jednakże dotrzeć do statystycznego klienta. A jeżeli przeciętny Kowalski nie zarabia za dużo, niewątpliwie czymś bardzo istotnym jest to, aby strawa zasadniczo nie drenowała budżetu. Wiadomo, wszystko swoje kosztuje, personel, wynajęcie lokalu, ochrona, mieszanki przypraw (mieszanki przypraw bez chemii) oraz reszta… W sumie koszty stałe są znaczące, a więc należy dbać o to by lokal nie był za bardzo drogi, lecz także ciężko uważać, że czymś odpowiednim jest to, aby zapominać jak niesamowicie istotnym jest możliwie jak najszybsze wyjście na swoje. Szczególnie, że restauracja – sosushi restauracje baranowo nie jest jakąś instytucją charytatywną.

Jeżeli nie będziemy potrafili zarobić, tak naprawdę nawet najsmaczniejsze jedzenie – idealnie przyrządzone oraz podane, tak czy siak nie dadzą nam za dużo dobra. Nie można się oszukiwać – typowy klient uwielbia sporo zjeść. Chce, aby dodatki do mięsa oraz reszta nie były niewielkich rozmiarów. Choć akurat rozmiar strawy to czysto subiektywne pojęcie – pewni restauratorzy mawiają, iż w wielu przypadkach jest tak, że tylko według klienta ich jedzenie (zobacz sweet home torty) jest niewielkie, tak naprawdę jest w porządku. Cóż, należy mimo wszystko wiedzieć, iż stosunkowo często właściciele lokali mimo wszystko nieco przesadzają, próbują za bardzo zaoszczędzić na własnych klientach.

Pamiętajmy także o odpowiedniej obsłudze kelnerskiej – niewdzięczna to fucha, lecz i tak kelnerzy nigdy nie mogą zakładać, że mogą wykonywać swoje obowiązki w nieumiejętny sposób (sporo więcej zobaczysz pod tym adresem). Oczywiście – pewne błędy są całkowicie wybaczalne, W końcu to wyłącznie restauracja. Jednak brak kultury bądź lenistwo w żadnym wypadku nie są OK, trudno w ogóle zrozumieć takiego człowieka, który przykładowo nie potrafi polecić jedzenia albo jest no najzwyczajniej w świecie pozbawiony kultury.