Odkryj tajniki najlepszego winnego trunku, bo „życie jest za krótkie, żeby pić marne wino” – Goethe

przez | 9 lipca 2021
Napój bogów, to wyjątkowy napój alkoholowy, który jest sumą odmiany winogron, ziemi, klimatu i ręki właściciela winnicy. Każde wino powinno być nalewane z powagą adekwatną do trudu zainwestowanego w jego narodziny. Szczelnie zakorkowane w szklanym pojemniku, wyczekuje na odpowiedni moment otwarcia.

Aby doświadczyć największej rozkoszy z kosztowania tego cudownego trunku, warto a nawet trzeba dekantować wino przed podaniem na stół. Wcześniejsze odkorkowanie butelki, jest metodą najpopularniejszą, ale niedoskonałą, dlatego, że wino natlenia się pomału, a przy tym ogrzewa wymagane .

Jeśli zainteresował Cię omawiany artykuł, to odsyłacz do serwisu zaprowadzi Cię do podobnych materiałów. Nie zwlekaj tylko kliknij tutaj!

Karafka do wina

Źródło: www.decosalon.pl

Jeśli decyduje się na taki sposób, trzeba dekanter z winem, postawić w niezbyt ciepłe miejsce. Bardzo istotna jest cierpliwość w odniesieniu do win ciężkich, których aromat jest bardzo złożony, ale jego odkrywanie sprawia ogromną uciechę. Właściwe napowietrzanie odbywa się w wyrafinowanych dekanterach kryształowych – .

Skutek napowietrzenia wina przeprowadzić można także wprost w kieliszku. Istotna jest w tym przypadku adekwatnie duża pojemność kieliszka oraz jego kształt z szeroką powierzchnią parowania i zwężającymi się ku górze ściankami. Ozdobna butelka filtrująca (szczegóły pod linkiem- butelka filtrująca) do wina o swoistym kształcie – wąska u góry i mocno rozszerzająca się ku dołowi, stosuje się do przebiegu dekantacji i wykwintnego serwowania wina na stół.

Standardowe dekantery do wina urzekają wielością linii, pozwalają koncelebrować spożywanie wina, wzbogacając wrażenia zmysłowe i estetyczne koneserów i smakoszy win. Oryginalne szklane naczynia do podawania wina, pozwalają uwalniać pełny bukiet wina, jednocześnie przepięknie prezentując się na stole.

Jeśli wino zostało poddane napowietrzaniu, obok karafki z winem, wskazane jest by stała adekwatna, pusta butelka i korek. Regułą jest, aby nalewać wina młode przed długo leżakującymi, serwować lekkie przed treściwymi, nalewać wytrawne przed słodkimi i najszlachetniejsze i najbardziej egzotyczne nalewaćna koniec.