Archiwa tagu: podatek

podatek

Zbliża się czas złożenia pita, upewnij się, że potrafisz wszystko przygotować

Wraz z rozpoczęciem każdego roku nadchodzi pora, kiedy trzeba rozliczyć się z Urzędem Skarbowym z dochodów za miniony rok. To wyjątkowo pracowity czas tak dla podatników, jak i pracowników biur księgowych oraz samych Urzędów Skarbowych. Podatnicy wypełniają zeznanie podatkowe, a następnie czekają na wypłatę nadpłaconego podatku albo uiszczają brakujące kwoty.

Jakim sposobem właściwie wypełnić coroczny obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym.

Jednym z najważniejszych obowiązków każdej pracującej osoby będzie złożenie w odpowiednim czasie zeznania podatkowego. Będzie to dotyczyć to tak naprawdę każdego, kto uzyskał w poprzednim roku kalendarzowym jakiś dochód. Prawodawcy przewidzieli maksymalny czas na wywiązanie się ze złożenia deklaracji na ostatni dzień kwietnia, i przekroczenie tej daty może się wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Obowiązek podatkowy a wynajem lokalu

W Polsce podczas wynajmu apartamentu obowiązują konkretne wytyczne. Strony zawierające umowę najmu powinny wiedzieć, że do ich obowiązków zalicza się zapłata pewnych podatków. Analizując opodatkowanie wynajmu trzeba stwierdzić, że prócz podatku głównego należy płacić podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek VAT – od towarów i usług, a także podatek od nieruchomości. Osoby podpisujące umowę są świadome tego, że gdy się nie wywiążą z zapłaty ciążącego na nich obowiązku podatkowego mogą spodziewać się bardzo nieprzyjemnych konsekwencji w postaci stawek podatkowych. Opodatkowanie wynajmu oraz spodziewane kary za brak zapłaty rozliczają określone organy podatkowe.