Typy herbaty, jaka dodaje nam energii

przez | 14 lutego 2023
Napój ów jest substytutem herbaty bądź kawy, jakie są nagminnie popijane w naszej szerokości geograficznej. Herbata yerba mate nazywana jest też herbatą paragwajską. Jednak również w innych krajach zyskuje coraz większą popularność. Napar ten robiony jest z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Posiada szczególny smak, jaki dla wielu jest przysmakiem.

Wielbiciele yerba mate piją ją w wyjątkowych naczynkach przez specjalne słomki. Yerba mate ze względu na bogactwo witamin i mikroelementów jest wspaniałym źródłem polepszającym nie tylko nastrój, ale także przydającym energii, trzeźwości umysłu, powiększającym wydolność umysłu. Poza tym herbata yerba mate filtruje krew z toksyn, wzmaga odporność i wytrzymałość systemu, poprawia trawienie – herbata hurtownia herbaty mate. Yerba mate jest szczególnie bogata w magnez, mangan, potas, jakie pomagają utrzymać równowagę elektrolitów w organizmie przy szybkiej stracie wagi w trakcie diety wysokobiałkowej, oraz wyrównuje deficyt minerałów po aplikowaniu medykamentów przeczyszczających.

herbata

Źródło: pixabay.com

Naukowcy przyznali, że herbata yerba mate posiada własności przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, oddziałujące ochronnie na serce, ożywiające, przeciwgrzybicze. Obniża poziom szkodliwego cholesterolu, ochrania przed otyłością i wspomaga w walce z nadwagą, wspiera trawienie i może być pomocnikiem w unikaniu skomplikowań przy cukrzycy. Poprzez postępowanie moczopędne łagodzi przejawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Herbata yerba mate może być parzona na sporo sposobów. Parzenie jest uzależnione od obyczajów, wyborów.

Jakkolwiek nie ulega wątpliwości, że nieodzowne jest do parzenia stosowne oprzyrządowanie. Najczęściej yerba matę przygotowujemy w tykwie, jakkolwiek mogą również być różne naczynka, skonstruowane specjalnie do yerba mate. Do naczynia wsypuje się wiele większe ilości suszu aniżeli w przypadku różnej herbaty. Liście są wielokrotnie zalewane wodą i napar jest popijany przez rurkę z sączkiem. Napar wypijamy cały za pierwszym podejściem. Dolewamy wody kilkukrotnie, dzięki czemu mamy ponownie gotową yerba matę, dolewamy wodę tyle razy, aż napar nie będzie miał smaku. W żadnym wypadku nie wolno zaparzać yerba mate wrzątkiem.