Jak uprawiać chryzantemy w ogródku?

przez | 18 lutego 2023
Chryzantemy są to jedne z najbardziej popularnych jesiennych kwiatów. Podpowiadamy w jaki sposób uprawiać chryzantemy w ogrodzie jak też co czynić, by chryzantemy pięknie kwitły każdego roku.
Uprawa chryzantem.

Kalendarz

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Chryzantemy są to kwiatki wieloletnie z rodziny astrowatych. W ogrodzie rośliny te najczęściej dorastają do 60 cm wielkości i mają wzniesiony, krzaczasty pokrój. Generują specyficzne, pierzasto powcinane listowie. Kwiatki, zależnie od gatunku, mogą się różnić formatem, obrysem jak też kolorem. W sprzedaży osiągalne są chryzantemy o różnych kwiatostanach: pojedynczych, półpełnych, półkulistych, anemonowych, pomponowych. Rozmaita jest też ich barwa: od białej, poprzez przeróżne odcienie pomarańczowej i różanej, do koralowej – dowiedź się jak wygląda uprawa chryzantem.

Chryzantemy ogrodowe to roślinki względnie proste w uprawie, o ile zagwarantuje im się odpowiednie warunki. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, w płodnym, przepuszczalnym podłożu o odczynie zasadowym. W okresie uprawy trzeba uważać, by nie zalewać korzonków – nadmiernie sowite podlewanie prowadzić może do ich gnicia i wystąpienia chorób grzybiczych. Chryzantemy negatywnie reagują także na nadmierne przesuszenie – kwiecia wtenczas prędko więdną. Nawożenie chryzantem musi być mocne – szczególnie przed i w czasie kwitnienia. Chryzantemy ogrodowe sieje się na stałe miejsca zaczynając od maja aż do jesieni. Dobre efekty daje hodowla – ( separator gnojowicy ) w pojemnikach – zerknij.

Po przekwitnieniu gałązki można obciąć, zaś roślinki przenieść do zimnego, jasnego pomieszczenia. Wtenczas podlewanie ogranicza się do koniecznego minimum. Gatunki drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę od rodzajów o wielkich kwiatach.