Niezbędnik stolarza czyli co może się przydać w urządzaniu przeciętnego stolarskiego warsztatu.

przez | 19 grudnia 2022
Wiele osób chętnie po pracy lubi majsterkować w garażu lub warsztacie. Jednak żeby faktycznie było to frajdą i przyjemnością, to pomyśleć należy o właściwym wyposażeniu swojego warsztatu. Skompletowanie całości zapewne będzie trochę kosztować, ale jeśli się kupi sprzęty dobrej jakości, to posłużą one przez wiele długich lat.

deska

Autor: Den Braven
Źródło: Den Braven
Akurat przy narzędziach (zobacz cmt) nie warto oszczędzać, bo może się okazać, że coś się będzie musiało kupować dwa razy. Zależnie od zainteresowań i oczekiwań właściciela warsztatu zestawy narzędzi pewnie się będą różniły. Całkowicie czego innego będzie bowiem potrzebował stolarz amator, a innego wyposażenia ktoś, kto jednak częściej pracował będzie przy metalu. Jeżeli chodzi o narzędzia stolarskie, to podstawą tu będą różne odmiany pił. Przy ich pomocy da się ciąć deski i obrabiać elementy, najlepiej jeśli się będzie miało jedną większą, z napędem elektrycznym, i kilka ręcznych. Bardziej doświadczeni stolarze pomyśleć również mogą o frezarce i tokarce do drzewa, przy ich pomocy można będzie tworzyć bardzo skomplikowane kształty. Kolejną grupę narzędzi stanowią różnego rodzaju pilniki i dłuta. Przy ich pomocy będzie można ręcznie obrabiać drewno, i dostosowywać jego kształt do potrzeb. Bardzo przydatna również będzie wiertarka, akurat ona przyda się zapewne w praktycznie każdym warsztacie, nie tylko stolarskim. Przy obrabianiu większych elementów może się także przydać ostra siekiera, chociaż wielu stolarzy bardzo dobrze sobie radzi bez niej.

Bardzo pomocna strona, mądrze jest odwiedzić: sprawdź na sklep.bufmax.pl.

młotek

Autor: Todd McCann
Źródło: http://www.flickr.com
Z dużych sprzętów to będzie wszystko, zostaną jeszcze mniejsze akcesoria, których jest całe mnóstwo. Młotki, miarki, kombinerki i ściski także powinny się pojawić w skrzynce narzędziowej każdego stolarza, podobnie jak różne odmiany wkrętaków. Trzeba się także zaopatrzyć w akcesoria połączeniowe, tu można kupić najróżniejsze wkręty i śruby nierdzewne, przyda się także dobry klej do drewna i drewniane kołki. W niejednym przypadku pomocne mogą być także inne nietypowe akcesoria i przedmioty, takie jak na przykład pręty pręty zbrojeniowe nierdzewne.