Chryzantemy, czyli jedne z najbardziej popularnych kwiatów kwitnących jesienią – jak je uprawiać?

przez | 3 maja 2022
Rośliny ozdobne jakimi są chryzantemy, charakteryzujące się wspaniałymi kwiatami można uprawiać zarówno w domu, jak ina balkonie, tarasie czy ogrodzie. Odmiany niskie idealnie nadają się na obwódki, natomiast wyższe na kwiat cięty do wazonu, w którym mogą stać nawet do czterech tygodni. Niesłychaną popularnością cieszą się także chryzantemy doniczkowe, które stanowią radosny akcent zewnętrznych przestrzeni. Szczególnie pięknie się prezentują, gdy pokryje je poranna rosa.

malowidło - ogród

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com
wizja - ogród

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantemy znane są już od bardzo dawna. Pierwsza notka o nich pochodzi z Chin z około 500 lat p.n.e., natomiast w Europie pojawiły się około 300 lat temu. Rodzaj chryzantema (Chrysanthemum) należy do rodziny astrowatych a liczy aż około 50 gatunków. Dzięki wieloletniej pracy hodowców możemy dziś wybierać pośród wielu barw, kształtów i rozmiarów chryzantem – czytaj więcej o chryzantemach. Jeżeli chodzi o chryzantemy uprawa jest z reguły prosta. Nie ma rygorystycznych wymagań co do warunków glebowych. Zabiegi pielęgnacyjne także nie powinny stanowić problemu nawet dla początkujących ogrodników. Trzeba wspomnieć, że chryzantemy doniczkowe kwitną jesienią. Gdy dni stają się krótsze, wówczas chryzantemy przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny, a wszystko w wyniku naturalnej zmiany warunków oświetleniowych. Czas zawiązywania pąków kwiatowych waha się od 7 do 12 tygodni, w zależności od odmiany.

Gdy chcemy, aby wspaniale nam wyrosły chryzantemy uprawa musi przebiegać w opisany sposób: przygotujemy jasne miejsce do uprawy (najlepiej na zewnątrz, ponieważ w mieszkaniu chryzantemy będą kwitły krócej i są bardzie narażone na suche powietrze), podłoże powinno być lekko wilgotne, a podlewanie musi być systematyczne (należy wybrać doniczkę z otworami odpływowymi), musimy ostrożne eliminować przekwitłe kwiaty (tak by nie uszkodzić pąków) – interesujesz się uprawą chryzantemam? Odwiedź tę stronę. Należy wiedzieć, że w naszym klimacie chryzantemy doniczkowe raczej nie często zimują, aczkolwiek niektóre odmiany mogą zimować w rabatach (Apollo, Copycat, Cameo, Izis, Primrose Button). Do uprawiania w ziemi nadają się jedynie odmiany o małych oraz średnich kwiatach. Poszczególne odmiany różnić mogą się nie tylko wyglądem, lecz właśnie odpornością na mróz.użyj linku wina gruzińskie sklep wina gruzińskie sklepNiektóre kwitną od sierpnia do listopada, a jeżeli zima będzie wyjątkowo łagodna to przetrwają nawet do grudnia.